fbpx
Košarica

V košarici ni izdelkov.

Njoki v beli omaki s kraljevimi ostrigarji

Globoko smo zakorakali v jesen. Ti je že uspelo it na kak dolg sprehod v jesenskem soncu, med padlo listje? Ti je morda uspelo na poti najti kako gobo? Točno te bomo potrebovali za njoke v beli omaki. Jaz sem sicer uporabila kraljeve ostrigarje, na katere ne moreš kar tako naleteti, a lahko v receptu uporabiš tudi kake druge gobe. Kaj še čakamo, lotimo se dela!

Po gobe, z gobami, vse za gobe

V rastlinski prehrani igrajo gobe pomembno vlogo. Njihova tekstura marsikdaj spominja na meso, hkrati pa v svojih sokovih skrivajo slaven umami okus. Če jih prav začinimo, lahko iz njih potegnemo mesnate vonjave in okuse. Niso pa vse gobe iste. Nam najbolje poznani šampinjoni so pravzaprav najbolj prazne gobe – iz vidika okusa, hranilnih vrednosti, pa tudi zdravja.

Meni mnogo ljubše so naše lokalne gobe. Jurčki, lisičke, marele. Jurčki in lisičke imajo sploh posebno aromo in oboji bi krasno pasali v to omako.

Če pa se umaknemo od lokalnih gob, ki rastejo v naših gozdovih, odkrijemo čisto nov spekter sveta gob. So ti imena ‘resasti bradovec’, ‘šiitake’ in ‘ostrigarji’ kaj znani? Kaj pa reishi, ganoderma in chaga? Naj te ne prestrašijo imena. Te gobe so nekaj izjemnega. Bradovec, šiitake in ostrigarji so v kulinariki izjemno močni, imajo res krasen in specifičen okus in tudi z vidika teksture ponujajo obilico opcij. Reishi, ganoderma in chaga spadajo med medicinske gobe in se večkrat uporabljajo v obliki praha ali tinktur. V vsakem primeru so užitne. Seveda pa to niso vse gobe, ki imajo vrhunske učinke, a tole danes ni objava v gobah, čeprav bi jim človek lahko cel dan pel slavospeve.

V naši zgodbi so pomembni kraljevi ostrigarji, ki so le ena veja družine ostrigarjev. Kraljeve ostrigarje je kar težko dobit, a so izjemni. Njihovi debeli beti nam omogočajo igranje s teksturami. Narezani na debele kolobarje lahko nadomestijo školjke pokrovače, natrgani in popečeni pa spominjajo na trgano svinjino (ang. pulled pork). Tudi njihov okus ni prazen, imajo posebno aromo, ki jo je težko opisat z besedami.

Kot sem že omenila, je kraljeve ostrigarje težko najt, zato jih lahko nadomestiš z bukovimi ostrigarji, jurčki, lisičkami, šiitakami ali kakimi drugimi aromatičnimi gobami. Najslabša, a še vedno sprejemljiva varianta so šampinjoni.

Tekoča zelišča

Druga pomembna sestavina tega recepta so tekoča zelišča. Odkar sta mi Grega in Tina posalal v pokušino tekoča zelišča, sem z njimi obsedena. Mislim, da bi vsako gospodinjstvo moralo imet na zalogi par stekleničk.

Tekoča zelišča niso nič drugega kot na prastar način konzervirana sveža zelišča. Drobno nasekljana so shranjena v soli in kisu, to je vse. Rezultat je več kot odličen. Ta zelišča, sploh tekoči česen, bi lahko jedla na žlico. To seveda ni najboljša ideja, zato jih bomo danes raje uporabili v receptu.

Pri tekočih zeliščih je pomembno, da jih uporabljamo kot sveža zelišča. To pomeni, da jih jedi dodajamo čisto na koncu, ko je jed že praktično pripravljena. V nasprotnem primeru tekoča zelišča izgubijo svojo hranilno vrednost in spremenijo okus.

V tem receptu bomo uporabili tekoči česen in tekoči rožmarin. V jed bi pasal tudi tekoči timijan. Kar predstavljam si še ostala tekoča zelišča v uporabi: koper v omaki tzatziki, ingver v ingverjevih piškotih ali azijskih jedeh, origano in baziliko na pizzi in v italijanskih omakah, pehtran v bučni omaki ali pehtranovi potici …

Tekoča zelišča (link) lahko uporabljaš namesto sušenih zelišč in iz njih dobiš še veliko več okusa, saj so pravzaprav še vedno sveža, le naravno konzervirana. Meni se zdi ideja genialna in ne vidim razloga, zakaj tekočih zelišč ne bi uporabljala dnevno.

Uravnotežen obrok za celo družino

Hladni meseci kličejo po ugodju, najsi bo to toplo stanovanje, večer ob kaminu, film z lahko tematiko ali preprost obrok, ki te pogreje od znotraj.

Njoki so gotovo v samem vrhu obrokov za hladne dni. Kremna bučna omaka, kremna gobova omaka, kremna sirna omaka … kakršna koli kremna omaka že, skupaj z njoki (ali drugimi testeninami) predstavlja ugodje na krožniku. Comfort food, kot bi rekli angleži.

Ni pa nujno, da je tak obrok prazen, niti ni nujno, da je težek in masten. Če uporabimo za omako 3 različne sire, bo obrok vsem obležal v želodcu še dolgo časa po jedi. Če pa namesto tega uporabimo tofu in iz njega pripravimo kremno omako, bomo v jed vnesli beljakovine, kremavost, a bomo izpustili vse nepotrebne težke maščobe.

Če njoke naredimo doma, lahko vanje vnesemo še nekaj več vlaknin z uporabo polnozrnate moke ali pa jim dodamo otrobe, zemeljske mandlje ali kaj drugega visoko vlakninskega.

Na tak način bo naš obrok vseboval vse komponente ugodja in zdravega obroka: ogljikove hidrate in kremavost, vlaknine in beljakovine, hkrati pa bo tudi okus pokal od tekočih zelišč.

Malo niže najdeš cel zapisan recept, a naj ti že kar tukaj povem, da ga lahko prilagajaš po lastnih željah. Lahko mu po vrhu dodaš malo rastlinskega sirčka, rožmarin zamenjaš s timijanom, njoke nadomestiš s širokimi rezanci, uporabiš kake druge gobe ali celo mešanico gob ali pa gobe čisto izpustiš iz recepta …

Daj si duška, pusti si proste roke. Kuhinja je prostor kreacije, kuhanje je aktivnost sprostitve in zabave. Imej se fino in obrok bo še boljši kot sicer.

Recept

Sestavine za 2 osebi

500 g njokov

1 čebula

100 g kraljevih ali bukovih ostrigarjev, jurčkov, lisičk ipd.

1 jž olivnega olja ali olja iz zemeljskih mandljev, ki je kot nalašč za kuhanje in pečenje, ker do 360 stopinj C ne spremeni svoje sestave

200 g tofuja

100 g rastlinskega jogurta

300 ml vode

ščep popra

1/2 čž soli

2 čž tekočega česna

2 čž tekočega rožmarina

Priprava

Čebulo nasekljamo. Gobe narežemo na manjše koščke.

V ponvi segrejemo olivno olje in čebulo popražimo, da zlato porjavi in zadiši. Nato dodamo gobe in pražimo nekaj minut, da gobe spustijo vodo in začnejo dobivat zlato barvo.

Tofu damo v mikser skupaj z rastlinskim jogurtom in vodo. Vse skupaj dobro zmiksamo, da dobimo gladko kremo.

Tofujevo kremo prilijemo k popraženi čebuli in gobam. Dodamo sol in poper. Premešamo in kuhamo nekaj minut, da se omaka nekoliko zgosti.

Med kuhanjem omake skuhamo njoke.

Čisto na koncu v omako dodamo še tekoča zelišča, dobro premešamo in postrežemo. Po dodajanju zelišč v omako pazimo, da omake ne kuhamo več.

Njoke lahko takoj vsujemo v omako, premešamo in postrežemo skupaj ali pa na krožnike najprej nadevamo njoke in jih naknadno prelijemo z omako.

Pripravila: Vita iz Little Kitchen Vibes, blogerka in fotografinja

Delite naprej ...
Tina Drobtinka
Tina Drobtinka

Tina drobTinka je ustvarjalka presnih sladic, avtorica številnih receptov, ustanoviteljica in idejni vodja blagovne znamke drobTinka in ljubiteljica narave in z njo povezanih bitij.

Objav: 173