fbpx
Košarica

V košarici ni izdelkov.

Hrustljav tofu v pehtranovi omaki

Kako dobro poznaš pehtran? Imaš idejo, kje vse ga lahko uporabiš? To staro zelišče je nekako utonilo v pozabo. Verjetno vsi poznamo pehtranovo potico, se pa pri tej naše ideje o pehtranovih jedeh končajo. Zato sem pripravila recept za hrustljav tofu v pehtranovi omaki, da malo razširimo naša pehtranova obzorja.

Pehtran – svež, suh, zamrznjen, utekočinjen

Ne bom lagala in se pretvarjala. O pehtranu nimam dosti pojma. Me pa vedno znova navdušujejo izzivi, ki jih prinašajo nepoznani okusi. Pa vseeno najprej obdelajmo osnove pehtrana, preden se začnemo ukvarjat s kulinariko.

Pehtran je zelišče, ki raste na vrtu in ga lahko obiramo celo leto. Kljub temu, da je trajnica in precej nezahtevna rastlina, ga na vrtovih ne najdemo velikokrat. Škoda, saj je izjemno bogat z minerali kot so železo, kalcij, baker, kalij cink in mangan. Po okusu in vonju je sicer močan, je pa tudi močno zelišče.

Pehtran spodbuja apetit in lajša prebavne težave. Menda pomaga tudi pri zobobolu in menstrualnih krčih, hkrati pa spodbuja menstruacijo in luščenje maternične stene. Močno zelišče, saj pravim. Pri raznoraznih zdravstvenih tegobah je najbolje, če skuhamo pehtranov čaj.

Seže pa moč pehtrana dlje od zdravilnih učinkov. Kulinarično je prefinjena začimba, ki je v vsakdanji kuhinji pravzaprav ne uporabljamo. Kot vsake rastline je tudi pehtrana več sort. Najbolj razširjen je Francoski pehtran – nič čudnega, francozi res obvladajo kulinariko in pri njih je pehtran precej bolj razširjen kot pri nas.

Njegovo ime naj bi izhajalo iz grščine (gr. estrakon) in naj bi izhajalo iz besede ‘zmaj’ (gr. drakon). Pehtran naj bi bil zmajevo zelišče; če zaupamo vražah, potem pehtran odganja zmaje. Močno zelišče, pač.

Kulinarično je pehtran elegantna in prefinjena začimba. Verjetno v francoski kulinariki najdemo največ receptov s pehtranom, kar je zanimivo, saj pehtran sicer izvira iz Sibirije in Azije. Njegov okus rahlo spominja na janež in je lahko nekoliko pikanten. Pozor, neveganska vsebina: največkrat se v evropski kulinariki uporablja z mesnimi in jajčnimi jedmi, krasno paše tudi k mlečnim izdelkom. K sreči zdaj poznamo že veliko veganskih nadomestkov za živalske izdelke in lahko zagato hitro rešimo.

Okus pehtrana je meni osebno všeč. Sladka pehtranova potica mi je res fina, pa tudi slana verzija je odlična! Druga oblika zrolane jedi so pehtranovi štruklji, ki jih imam še raje kot potico. Kam vse še lahko dodamo pehtran, sprašuješ?

Odlično se poda v zeliščno maslo in pravzaprav kamorkoli, kamor bi človek dal skuto ali v našem primeru tofujev ‘skutni’ nadev. Potica in štruklji sta samo dve opciji, lahko pa ga dodamo še v kremne namaze, narastke in tudi ‘mlečne’ ali smetanaste juhe.

Ko sem raziskovala najbolj razširjene opcije uporabe pehtrana v slanih jedeh, se je nenehno pojavljal recept za hrustljavo zapečenega piščanca v smetanovi pehtranovi omaki. Zato sem se odločila, da naredim nekaj podobnega, le v veganski obliki. Tako sem pripravila hrustljav tofu v pehtranovi omaki. Ni pa to edina slana jed, ki vsebuje pehtran. Pehtran vrhunsko paše k bučam, zato ga lahko dodamo na primer v bučno juho ali omako. Velikokrat ga ljudje dodajajo v solate. Ko smo ravno pri solatah – pehtran lahko dodaš v kis in ga s tem aromatiziraš. Je tudi nepogrešljiva začimba za holandsko omako.

Če pripraviš ‘skutni’ suffle, sladek narastek ali kaj temu podobnega, lahko dodaš pehtran v polivko za sladico. Celo piškote lahko okrasiš s pehtranovim prelivom. Opcij je res ogromno in meni se že bliskajo nove ideje za recepte, a ostanimo tokrat pri hrustljavem tofuju in pehtranovi omaki.

Tekoči pehtran

O tekočih zeliščih sem že govorila, pa naj še enkrat povem, da sem nad njimi izjemno navdušena. Trenutno v svoji kuhinji sploh nočem več uporabljat svežega česna, ki ga je treba olupit in sesekljat. Namesto tega uporabim kar tekoči česen, ki mi prihrani kar nekaj časa, učinek je pa praktično isti.

V Drobtinkini spletni trgovini najdeš še kup drugih zelišč, recimo pehtran in tudi ta je, kot vsa ostala tekoča zelišča, vrhunski. Kljub temu, da so tekoča zelišča konzervirana v kisu in soli, jih lahko uporabimo tudi za sladke jedi. Pehtran bi brez težav lahko dodali v sladko potico, recimo. Podobno lahko uporabimo tudi tekoči ingver v sladkih jedeh, a več o tem naslednjič.

Tekoči pehtran je pravzaprav sveže zelišče celo leto. Glede na to, da ga v slovenskih gospodinjstvih ne uporabljamo velikokrat, bo steklenička zadoščala za kar nekaj časa. Ker ima pehtran precej močan okus, ga v omako ne bomo dodali ogromno, bo pa ravno prav, da bo iz omake naredil nekaj posebnega in presenetljivega.

Uporaba je najbolj preprosta, kar je možno. Iz stekleničke zelišča nakapljaš direktno v lonec ali pa na žličko. Nič umivanja, trebljenja, lupljenja, sekljanja, rezanja, ribanja in podobnih opravkov. Samo zelišče v lonec, to je to.

Kdor rabi beljakovine, naj si pripravi tole

Tofu v hrustljavi srajčki, v kremni prehtranovi omaki, zraven pa priloga po želji. Beljakovine z beljakovinami v beljakovinah, zraven pa vlaknine. Naj ti razložim.

Tofu je vrhunsko živilo, o tem sem že pisala in še bom, ker svojega navdušenja nad tofujem ne morem skrit. Tofu predstavlja popolni aminokislinski profil in s tem popoln vir beljakovin. Rastlinskih, da ne bo pomote! Jaz sem ga dala v hrustljavo srajčko, za katero sem uporabila arašidovo maslo, ki je prav tako polno beljakovin. Indijski oreščki, iz katerih je pripravljena omaka, so še en krasen vir beljakovin. Hkrati pa imajo arašidovo maslo, skorjica iz zemeljskega mandlja in kremna omaka obilico vlaknin. Tudi ogljikovi hidrati v tem primeru niso problem, saj so ravno ti tisti, zaradi katerih se kremna omaka tako lepo zgosti.

Priloga je lahko karkoli. Jaz sem izbrala pečen krompir, ampak ti povem, da bi tudi pire krompir izpadel naravnost vrhunsko v tej kombinaciji. Kremni pire in kremna prehtranova omaka s hrustljavim tofujem … je kdo rekel zimska pravljica? Jap, kulinarična zimska pravljica, tako je!

Če ti ni do krompirja, si pripravi zraven kuhano kvinojo ali ajdovo kašo, mogoče kak narastek ali pa kar kos svežega kruha. Tudi testenine niso napačne.

Vedi le to, da ti bo ta recept odkril nov svet kulinarike in da se bo v temi zbudila potreba po tem, da raziščeš več pehtranovih receptov. Ali pa se je to zgodilo samo meni.

Te prepuščam kuhanju, dober tek!

Recept

Sestavine za 3-4 osebe

Hrustljav tofu:

300 g tofuja

100 g arašidovega masla

1 čž soli

1 čž tekočega česna

1/2 čž dimljene paprike

70-80 ml vode

80 g moke iz zemeljskih mandljev

ščep soli (dodatno)

Za omako:

100 g indijskih oreščkov

200 ml vode

1 čebula

2 jž olivnega olja ali olja iz zemeljskih mandljev

2 čž soli (ali več po okusu)

šččep popra

300-400 ml vode (dodatno)

2 čž tekočega česna

2 čž tekočega pehtrana

Priprava

Indijske oreščke namočimo v 200 ml vrele vode. Lahko jih namočimo tudi v hladno vodo čez noč.

Arašidovo maslo, sol, tekoči česen, dimljeno papriko in vodo zmiksamo v blenderju, da dobimo homogeno in precej gosto tekočino. Prelijemo jo v globok krožnik.

V drug globok krožnik damo moko iz zemeljskih mandljev in ščep soli ter ju premešamo, da se sol razporedi po moki.

Tofu narežemo na večje kocke ali pa ga natrgamo na približno enake kose, s čimer dobimo neenakomerne oblike kosov, ki bolj spominjajo na kose piščanca.

Kose tofuja pomočimo v gosto tekočino. Nanje se bo prijelo kar nekaj zmesi, zato kos tofuja privzdignemo z vilicami in pustimo, da vsaj nekaj zmesi odteče. Nato kos tofuja položimo v moko iz zemeljskih mandljev in ga fino oblečemo z vseh strani. Tako oblečene kose tofuja polagamo na pekač. Na pekač pred tem damo papir za peko, seveda. Postopek ponavljamo, dokler nam ne zmanjka tofuja.

Tofu pečemo v predogreti pečici na 200°C nekje 20-25 minut, da se skorjica fino zapeče.

Medtem pripravimo omako. Tofu skupaj z vodo zmiksamo v gladko kremo. Čebulo nasekljamo in popražimo na olju. Solimo in pražimo toliko časa, da se zlato rumeno zapeče. Nato prilijemo kremo iz indijskih oreščkov. Kuhamo naslednje 2-3 minute, da se začne krema gostit. Prilijemo še 200-300 ml vode, odvisno od tega, kako gosto omako želimo. Več vode ko dodamo, bolj bo omaka redka. Kuhamo še kakih 5 minut.

Nato omako odstavimo in vanjo dodamo tekoči česen in tekoči pehtran. Dobro premešamo in omaka je pripravljena.

Pečen tofu naložimo v omako in ponev odnesemo na mizo, kjer postrežemo jed.

Prilogo naredimo nekje vmes. Pečen krompir pripravimo na začetku in ga damo peči skupaj s tofujem, le da tofu po 20 minutah vzamemo iz pečice, krompir pa pustimo, da se še nekaj časa peče, medtem ko se pokuhava omaka. Ali pa ga damo peči prej in po 20 minutah dodamo še tofu, s čimer poskrbimo, da bosta krompir in tofu pripravljena istočasno. Ajdovo ali kvinojino kašo lahko skuhamo takoj na začetku, saj bosta ostali topli dlje časa. Testenine skuhamo vmes, da bodo pripravljene istočasno z omako in tofujem.

Pripravila: Vita iz Little Kitchen Vibes, avtorica knjige Za dušo in srce, blogerka in fotografinja

Delite naprej ...
Tina Drobtinka
Tina Drobtinka

Tina drobTinka je ustvarjalka presnih sladic, avtorica številnih receptov, ustanoviteljica in idejni vodja blagovne znamke drobTinka in ljubiteljica narave in z njo povezanih bitij.

Objav: 173